تحقیق ارزیابی تاثیرات طراحی فضای سبز در ارتقاء روحیه بیماران و سرزندگی در محیط های بیمارستانی

دسته بندي : فنی و مهندسی » معماری
توضیحات:

تحقیق ارزیابی تاثیرات طراحی فضای سبز در ارتقاء روحیه بیماران و سرزندگی  در محیط های بیمارستانی، در قالب فایل word.

بخشی از متن فایل:
انسان و محیط زیست همواره تاثیر متقابل بر یکدیگر داشته اند. در گذشته دور این انسان بود که بیشتر تحت تاثیر محیط زیست قرار می گرفت، اما امروزه این انسان است که بر محیط زیست خود اثر می گذارد وحتی اگر اثری از آن بپذیرد، در واقع بازخورد آن اثری است که خود ایجاد کرده است. طبیعت و سرشت انسان همیشه به دنبال آرامش محیطی و طبیعت بکر و سبز است. فضای سبز و به ویژه رنگ سبز یا تغییرات فصلی آن دارای اثرات روانی بسیار موثری است. ارتباط با طبیعت موجب کاهش فشار عصبی و بهبود سلامت روحی و جسمی انسان ها می شود.
امروزه زندگی شهری مدرن، عاملی برای بیماری های روحی و روانی ناشی از آلودگی های روانی و محیطی می باشد. کمبود محرک های شهری برای تحرک شهروندان و هم چنین استرس های ناشی از شهرنشینی، بیماری های قلبی و عروقی را به طور فزاینده ای افزایش داده است. امروزه تحقیقات به سمت ایجاد محیط هایی در حال حرکت است که امکان کاهش استرس به واسطه طراحی محیطی امکان پذیر باشد. امروزه زندگی شهری مدرن و تراکم های ناشی از آن، تمامی فضاهای انسانی را به دور از محیط های سبز نموده است و یکی از دغدغه های برنامه ریزان و طراحان شهری ارتباط برقرار کردن بین منظر و سلامتی است که هم اکنون به عنوان یک سیاست مهم برنامه ریزی شهری قلمداد می شود. منظر یک عنصر مهم در سلامت اجتماعی و فردی است و هم چنین سلامتی تنها به وضعیتی اطلاق نمی شود که فرد بیمار نیست، بلکه آرامش جسمانی، روانی و اجتماعی فرد نیز مهم است(داورپناه ،1390).

فهرست مطالب:
مقدمه
بیان مسئله
پیشینه
عوامل تاثیر گذار بر روحیه و سلامت روانی بیمار
1-عوامل کالبدی(فیزیکی)
2-عوامل ذهنی
تاثیرات منظر بر سلامتی
ارزش مناظر طبیعی برای انسان ها
رفتار متقابل انسان ها با طبیعت
فواید حاصل از حضور یافتن در طبیعت
تاثیرات مثبت گل
فضاهای مشترک
تاثیرات مثبت گل بر سالمندان
اهمیت فضای سبز و تأثیر آن بر روان انسان
ایجاد آرامش روحی و روانی
تاثیرات مثبت در سلامت جسمی و بدنی افراد
جمع بندی پژوهش
منابع

برخی منابع:
1. داور پناه،افشین،(1390) درآمدي بر مدیریت و کاربرد نمادها و نشانه ها در فضاي شهري،تهران،سازمان زیباسازي شهر تهران.
2. باغبانیان، عبدالوهاب، ساعی بستان آباد، علی، آقامحمدی، گلنسا، رحمانی، حجت، سعیدپور، جلال،(1382)، مدیریت در عرصه بهداشت ودرمان ، انتشارات گپ، تهران .
3. رحیملو ،ساناز، هدفی، ساناز(1397)بررسی مولفه های اثرگذار در معماری داخلی فضاهای درمانی با تاکید بر ارامش کودکان در کلینیک های دندان پزشکی، نشریه مطالعات محیطی هفت حصار، شماره بیست و پنجم سال هفتم .
4. شامقلی، غلامرضا، بکی تا، حامد،(1390) مفاهیم پایه در طراحی بیمارستان، انتشارات سروش دانش،تهران.
5. قربانی، مطهره، عنایتی، بهرام(1393) بررسی تاثیر طراحی فضای سبز در بیمارستان کودکان سرطانی با رویکرد کاهش اضطراب در آن ها، اولین همایش بین المللی انسانی ، معماری ، مهندسی عمران و شهر ICOHACC 2015، تبریز
6. مطلبی، قاسم، وجدان زاده، لادن(1393) تاثیر محیط کالبدی فضاهای درمانی بر کاهش استرس بیماران(بررسی نمونه موردی مطب دندان پزشکی) ، نشریه هنرهای زیبا-معماری و شعرسازی، دوره 20.
7. وحدانی، نگین ،حمیدی فرد، مینا،پورحیدری، سهیلا(1392) بازتاب و منظر شهری در سلامت روحی و روانی شهروندان در شهرها، همایش ملی معماری و سهرسازی انسانگرا، دانشگاه ازاد اسلامی قزوین.
8. توکلی، نیکی، ماجدی، حمید(1392)عملکرد محیط های سبز و طبیعی در ارتقاء سلامت روحی- روانی انسان، هویت شهر، شماره 13، سال هفتم.

دسته بندی: فنی و مهندسی » معماری

تعداد مشاهده: 4353 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.docx

فرمت فایل اصلی: docx

تعداد صفحات: 24

حجم فایل:56 کیلوبایت

 قیمت: 25,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی:
    فایل ورد